Richard Erml
Ztracenci a nalezenci

Pod souhrnným názvem Ztracenci a nalezenci vydává Richard Erml dvě novely, v nichž se pohybuje tam, kde je jako autor doma — mezi outsidery, kteří chodívají po pěšinách vzdálených od magistrál.
První z obou příběhů, nazvaný Šestiprsťák, se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy zesílil pocit lidského osamění a siroby. Otce v něm hledá dospívající chlapec, který se tělesně i duševně projevuje jako dívka, a průvodcem se mu stane jen o málo starší bezdomovec. Hledaného otce nakonec vystopují, jenže jde o beznadějně zuboženého nešťastníka.
Přesto však není příběh bez naděje — příslibem je vzájemné porozumění obou mladých lidí, které sblížilo putování zlověstnou periferií.
V novele Než se vrátí ztracený syn, umístěné pro změnu do současnosti, hledá naopak — obrazně řečeno — otec syna, vlastně jeho pravou tvář. Na rozdíl od biblické katarze naznačuje děj jinou pointu: mladý muž, který se vrací z ciziny, představuje hrozbu, že se za dosavadní neúspěšný život hodlá otci pomstít. Vidina otcovraždy ovládne fantazii starého člověka a pochopení či úlevy se mu nedostane ani od citově odcizené manželky, ani od solidně situované dcery. Finále je překvapivě očistné: syn sice nadále prožívá svůj neúspěch, ale domů se vrací, aniž otce z něčeho obviňuje. Ten se však mezitím nečekaně ocitá na hraně života.
I tentokrát jde o příznačný ermlovský závěr otevřený všemu, co může nastat mezi postavami, které zralý prozaik vylíčil s pronikavým nadhledem a zároveň s hlubokou empatií.
 Milan Uhde

Odpovědný redaktor / Miloš Voráč
Obálka a grafická úprava / Bedřich Vémola
Rok vydání / 2023
Počet stran / 216
Vazba / brožovaná
Formát / 130x190 mm
ISBN 978-80-7227-888-6
Číslo publikace / 226
Doporučená cena / 299 Kč

Koupit online >

Fotogalerie

Krkoškova 739/19 613 00 Brno
tel./fax / 602 789 496, mobil / 775 216 596
dopisy@druhemesto.cz

© Druhé město, 2023
Tvorbu webu v Brně realizuje společnost Liquid Design, design Bedřich Vémola

Druhé město na Facebooku