Zuzana Brabcová
Daleko od stromu

Když vyšla novela Daleko od stromu poprvé, stalo se tak v exilovém nakladatelství Index roku 1987 a Zuzana Brabcová za ni získala historicky první Cenu Jiřího Ortena. Když vyšla po čtyřech letech poprvé oficiálně v Česku, odsunul ji tehdejší zájem o velká jména zakázaných autorů poněkud stranou.
Teprve její další pozoruhodné knihy vedly čtenáře zpět k prvotině. Z dnešního pohledu se ukazuje, že tato próza zrála jako dobré víno a že v produkci devadesátých let vyčnívá možná stejně výrazně jako Sestra Jáchyma Topola.
Pod básnivým povrchem se tu skrývá zcela moderní buildungsroman — román o dospívání, zrání a vstupu do světa dospělých, v němž máme svůj úděl nést už sami. Tímto světem je ovšem normalizace sedmdesátých let a vypravěčka románu není tím, kdo by představám tehdejší éry odpovídal.
Čteme příběh o hledání cesty, který je protipólem soudobých nostalgických obrazů — cesta do časů dětství a mládí je vynucenou zastávkou u brány, kde se otevírá nitro temnoty. Daleko od stromu je zpovědí o hledání sebe sama v labyrintu, do jehož středu cesta nevede . Zpovědí nesmírně imaginativní, v níž jazyk není pouhým komunikačním nástrojem — hraje i podtóny, kterým jsme u dnešních rychle psaných vyprávění už odvykli. Je to próza jakoby starosvětsky ručně psaná — jakmile se čtenář začte, ponoří se do hlubin, v nichž vypravěčský proud nese vše, co přišlo do cesty. A tento zdánlivě chaotický tok postupně krystalizuje do sevřeného obrazu, který bere dech.
Petr A. Bílek

Odpovědný redaktor / Miloš Voráč
Obálka a grafická úprava / ilustrace Josef Váchal, sazba Bedřich Vémola
Rok vydání / 2017
Počet stran / 166
Vazba / pevná s přebalem
Formát / 130x190 mm
ISBN 978-80-7227-392-8
Číslo publikace / 150
Doporučená cena / 249 Kč

Koupit online >

Krkoškova 739/19 613 00 Brno
tel./fax / 515 549 431, mobil / 775 216 596
dopisy@druhemesto.cz

© Druhé město, 2022
Tvorbu webu v Brně realizuje společnost Liquid Design, design Bedřich Vémola

Druhé město na Facebooku